TURAN BİRLİĞİ TEŞKİLATI HABER PORTALI

  

Serpil TEKİN-TÜRK KADINI OLMAK!


Serpil TEKİN-TÜRK KADINI OLMAK!

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

TÜRK KADINI OLMAK       

Yaratılış destanına göre, Tanrıya dünyayı ve kainatı yaratması için ilham veren , Ak ana adında bır kadındır.Kainatın yaratılışına bir kadın sebeptir. Destanlara bakıldığında , bütün güçlü  liderlerin yanında ki kadınlar,ışıktan İlahi  varlıklar olarak sembolize   edilirler.        

Eski Türklerde kadın koruyucu,toparlayıcı, birleştirici olarak görülürdü.Kaan eşlerinede  KHATUN denirdi.Şimdiki hatun, kadın  anlamındadır.Khatun dan kadına dönüşen adımız,bazı kendini bilmezlerde hakaret olarakta kullanılıyor..**Kadın mıdır kız mıdır  belli değil **demek gibi.

Türk obasında bir kız çocuğu doğduğunda, eğlenceler yapılırdı oysa. Kız çocuğu olmayan  aileler   ise,  o  bölgenin bilge  kişisine  gidiler ,kızları olması için dua istenirdi...

Türk obasına en yakın  komşu  ülke  Çin de, kız çocuklarına isim bile verilmez, sadece rakamla çağrılırdı.Hindistanda ise ,kız çocukları kendi başlarına karar verme yetisi  olmadığı için ,babaları söz sahibiydi. Baba yoksa  ağabey himayesinde olurlardı. Arap yarımadasında  kız çocuklarını  toprağa gömen bile vardı.İngilterede kadınlar mal gibi alınıp satılabiliyordu.Kadın *pis* bir varlık olduğu için İncil’e dokunmaları yasaktı.Slavlarda ise; kocası ölmüş kadınların  yaşam hakkı yoktu, kocalarıyla birlikte  gömülürlerdi.

 

Kadın bu kadar kutsal, toplumun en önemli unsuruyken,  bize ne oldu?...Kadınlarımızı  evlere kapatıp ,işi çocuk doğurmak ve mutfaktan ibaret hale getirdik. Saçı uzun  aklı kısa  olduk.Elimizin hamuruyla oturmalıydık yerimizde . Kadın aklı işte ne bilirdik ki?... Ana vatandı ,Anadoluydu ,Ana gibi yardı,Ana kucağı da deniyordu halk arasında .Ana kadındı ama unutulmuştu kadın.

Cengiz han,   ülkesindeki bütün yöneticilerini toplanmaları için buyruk      verir.    Toplantıya katılan herkes kendini tanıtır, geleneklere göre soldan başlanırdı .Herkes bittiğinde artık sıra Cengiz han’a gelmiştir sıra.Ben hanlar hanı Cengiz han der ve sağ tarafına döner  - İşte bu da benim han,nım  . der eşi için.Hanım kelimeside buradan türemiştir.

Kadim Türk kültüründe  kadın erkeğin tamamlayıcısıdır.İşte bu yüzden hiç bir şey kadınsız yapılmazdı.

Hakanın kararı ,hatun onay vermesse asla geçerli olmazdı.Orkun kitabelerinde de -Hakan ve Khatunun buyruğu.  diye başlar.

Türk mitolojisinde  yer alan dişi kurt Asena  Gök Türkler  tarafından sembol olarak seçilmiştir.

13. yüzyılda Türk beldelerini dolaşan İtalyan gezgin Marco Polo ya göre ise tüm dünyanın, en  temiz en ahlaklı  kadınları,  Türk kadınlarıdır diye not düşecekti seyehat namesine.

Ortaçağın en  büyük gezginlerinden biri olan İbn-i  Battuta ise  şöyle diyecekti.-Burada öyle tuhaf bir şeye şahit oldum ,o da Türklerin kadınlarına verdikleri değer. diyecekti.

Kadına bakış ne zaman degişti. Kadın ne zaman ikinci sıraya düştü.....

Arab yarım adasına doğru ,yaklaştıkça ,kadının da adı silinmeye başlandı.Türkler müslümanlığı seçtiklerinde ,Arab örfünü adetini  islamiyet dini ile karıştırd. işte tamda orada biz kadınlar da  tıpkı arab kültüründe olduğu gibi yok  sayıldık.

Ahmed Yesevi ne güzel anlatmıştı oysa - Irkım kaderim,dinim seçimimdir- diye .Biz kültür ile dinin farklı şeyler olduğunu unuttuk.Erkeklerimizle aynı sırada yürürken dört adım geriye düştük.

                                    DİŞİ ARI

Yediğiniz balları sadece dişi  arıların ,yaptığını biliyormusunuz? Bal yapma özelliği sadece, dişi arılarda var.Erkek arıların iğneleri bile yoktur.Erkek arılar sadece Kraliçe arının çiftleşmesine yarar.Yanlızca bir defalığına.İkinci bir şans verilmez. Kraliçe arı kovandaki erkek arılardan sadece birini  seçer.Geri kalan erkek arılar başka hiç bir işe yaramazlar.Bütün işi dişi arılar yapar.

Hani kırk derde deva bildiğimiz o muhteşem bal ,sadece dişi arıların eseridir. Kıssadan hisse .

Adalette bile ikinci sıraya atılmış olan biz kadınlar değilmiyiz.Tecavüzcüsüyle  evlendirilen kadınların düştüğü durumu bir hayal edin.

Kravat takana indirim ,biraz fazla güldüğümüz için tahrik indirimi alan tecavüzcü.

O saatte orada ne işimiz var ki.Kadının yeri evidir .Kadın geride olmalı erkek eğemen bir toplumda.

Kadınların  güçlü olduğu toplumlar hep ileriye gitmişlerdir.Eğitimli kadınların yetiştirdiği çocuklar o ülkenin geleceğini oluşturur.Ülkenin geleceğide kadınların elinden geçer.

Kadınların değer gördüğü kültürler asla yok olmaz. Kadın toparlar birleştirir,kadın eş tir kadın yar dır kadın ana dır

Kadın vatandır.

Serpil Tekin

 

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar